top of page

Hakkımda

Merhaba

   Adım İkbal Yıldız. Kütahya'da doğdum okul öncesi eğitim-ilk öğretimimi burada tamamladıktan sonra Gaziantep'e taşınıp lise eğitimimi burada bitirdim. Sanata olan ilgimden dolayı Mimarlık ve Tasarım üzerine lisans eğitimi aldım ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nden 2019 yılında mezun oldum.

   Üniversite okurken köy okullarına manav kasalarından - paletlerden kütüphane yapımı gibi sosyal sorumluluk projeleri yaptığım gibi ZÜMİM Mimarlık ve İç Mimarlık Kulübü Başkanlığı yaptım. Aynı zamanda radyo programları ürettim, müzik gruplarında gitar çaldım, solistlik yaptım, mimarlık organizasyonları yaptım. Tüm bu süreçte Triadic B. Yaratım Topluluğu çatısı altında mimarlık üzerine sektöre çalışmalar ürettim.

   2016 senesinde Priştine / Kosova'da gelişmekte olan ülkelerde mimarlık üzerine dört ay çalışmalar yaptım. 2019 senesinde lisans eğitimimi tamamlayıp Kazakistan'da çalışmaya başladım. 2020 senesinde Kazakistan'da NA I İK Architects'i ve D Construction'ı kurdum. Ekim 2020'de Türkiye'ye döndüm ve İK Mimarlık, Tasarım ve Danışmanlık'ı kurdum. Ekim 2021-Ocak 2023 tarihlerinde Getir Perakende Lojistik A.Ş.'de çalıştım.

   Çalışma hayatım boyunca müstakil konutlar, apartman tipi konutlar, eğitim yapıları, kültür merkezleri, alışveriş merkezleri, dini yapılar, perakende depoalar gibi bir çok prensipte hem tasarım hem de şantiye alanlarında çalıştım.

   Mimarlığa bakış açım Lev Tolstoy'un "Bir sanat eserinin iyi olduğunu, ancak insanların çoğu için anlaşılmaz olduğunu söylemek, bir yemek için çok iyi olduğunu, ancak çoğu insanın yiyemeyeceğini söylemekle aynıdır." fikri ve Leonardo Da Vinci'nin "Sadelik asıl karmaşadır" fikri üzerine gelişti.

   Dünya hızla değişmekte ve her geçen gün bizimle birlikte alışkanlıklarımız da bu değişime adapte olmakta. Bu durumda mimarlık-mekan algımızdan malzeme tercihlerimize kadar her alanda gördüğümüz sosyal-algısal-teknolojik gelişmelere uygun mekânsal çözümler üretmekteyim. Mimarlığın tanımında mevcut yada oluşabilecek problemleri doğru ve estetik çözümlerle aşmak olduğuna inanıyorum.

bottom of page